Kraj beze stínu

Facebook Instagram

XXIX. ročník

Neděle 14. 06. 2015 v 18:00

"Hory, doly, kopce a doliny, vy ste mně vždy bývaly upřímny!
Všecko víte, nepovíte, protože vy mluviť neumíte, protože vy nemluvíte."

Valašsko - hornatá krajina, kde jsou dřevěné chalupy rozmístěny po kopcích, kde kroj býval střídmý, stejně jako způsob života místních obyvatel. Chléb se dobýval z kamenité země, stáda ovcí se pásla v horách, a přitom všem si lidé zpívali a radostně tančili. Pojďte s námi putovat valašskou krajinou, ocitnee se na pastvě, kde předvádí ogaři svou mladost, sílu a obratnost. Práce byla součástí každodenního života, pomáhali všichni, mládenci už zdáli vyhlíželi svou milou. Té radosti, když ji uviděli, jak jim nese občerstvení a pomůže i s prací! Kosí Jano, kosí trávu, na zelenéj lúce. Milá za ním pohrabuje, držba hrabě v ruce. Mnoho písní nám práci připomíná, ale vždycky se přece našla chvilka si zatančit, třeba i s cepy. Když zavítal do vesnice se zpěvem dráteník, seběhly se cérky, aby ho poškádlily. Že měly převahu, nikomu nevadilo. Hned byli všichni v tanci ! A řemeslníků býval na Valašsku taky dostatek - kovařů, kadleců, ševců. Jedni zpívali My huťaři, my sme byli dycky chasa veselá a do tanca nás pobízat muzika nemusela! Prosím, pamatujte si, že nad kelečské ševce v světě néni!

Radost, mládí a láska nás zavedou k muzice, a že nechyběl ani tady tanec, je každému jasné. Těch řečí, co bývalo kolem! Kdo s kým tančí, která cérka zůstala bez tanečníka. To víte, že kolikrát měla uplakané oči. Na smutek si dala gořaličku a sama se konejšila gořalko červená, ja sa ťa napiju, dycky su veselá! Oblíbeným tancem výbal valčík a s pokročilou hodinou zábava směřovala k valašským točeným. Zaspívaj, kohútku, a já ti dám pohanky, abych já nezaspal u svojéj galánky. Kohútek nespívá, slunečko už vychodí, milá ho schovala, ať mňa neprobudí. Stávalo se, že a jednou cérkou chodívalo více chlapců. Potom zněly krajinou písně jako dyž sem já k vám chodívával, chodívalo nás pět, nechtělas ně pověděti, kterého budeš chtět.

Valašsko námnabízí mnoho krásných příběhů. Pojďte je s námi prožít a alespoň na chvilku se přeneseme v čase a zaposlouchejme se do dob dávno minulých.
Účinkují:
Valašský soubor Kašava ze Zlína, VSPT Rusava a CM Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem, Jan Rokyta ml. - cimbál, Klára Obručová - zpěv.
Autorky pořadu: Kateřina Kovaříková a Markéta Hnilicová.

 


Ornament< Předchozí program Následující program >