Program 30. ročníku
sobota 10. 6. 2017
Výstava "Můj folklór"
Vernisáž výstavy „Můj folklór“ - budova muzea Krumvíř. Vystavující: Václav Demela - pastel, rodák z Krumvíře, amatérský výtvarník; Zuzana Osako - ilustarce s folklorním námětem, rodačka z Lužic - ilustrátorka a malířka, designérka módní oděvní značky Tradice; Petra V. Pospíšilová - intarzie, rodačka z Bohumilic, absolventka Vyšší odborné školy restaurátorské a Veronika Malatincová, malba s folklorní tematikou. Vystoupil DFS Potůček z Hovoran.
"Pilo by sa pilo"
Program u vinařských stánkůProgram u vinařských stánků "Pilo by sa pilo" - účinkovaly
Mužský sbor Krumvíř, který navázal v roce 2012 na tradici sbor v Krumvíři, pod vedením Vítězslava Charváta
Mužský sbor Svodičan, pod vedením Jan Hempla, vznikl v roce 2003 ve vinných sklepech Kraví hory Bořetice
Mužský sbor Žarošané, pod vedením Jiřího Kacera, který působí od roku 2009 v Žarošicích
Cimbálová muzika Hradisko Ždánice, prim Zdeněk Jozsa.
Řízená degustace Vinařství Milan Nestarec
Přehlídka 10 vinařství regionu i mimo region: Sedlecká vína Sedlec u Mikulova, Vinařství Ševela Brumovice, Vinařství Milan Nestarec Moravský Žižkov, Vinařství Hradil Krumvíř, Vinařství Halm Velké Pavlovice, Vinařství Prokop Krumvíř, Vinařství Josef Valihrach Krumvíř, Vinařství Pod Kumstátem Krumvíř, Pavlovín provozovna Bohumělice, Vinařství Omasta Boleradice.
Autor scénáře: Milan Ševčík
Soutěž verbířů Hanáckého Slovácka
Soutěž verbířů o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku za region Hanácké Slovácko, postup na MFF Strážnice 2017.
Doprovázela CM Šmytec pod vedením Ladislava Bravence, prim Marek Trávníček.
Moderuje: Magdalena Múčková
Vzpomínkový pořad
Vzpomínkový jubilejní pořadPrvní část programu byla věnována významným, již nežijícím osobnostem, na které zavzpomínali jejich rodinní příslušníci a kamarádi ve svých vystoupeních. Jednalo se o zakladatele festivalu Martina Foretníka staršího, Jana Kachyňu - dlouholetého uměleckého vedoucího cimbálové muziky Vonica, Jiřího Kučeru - dlouholetého člena cimbálové muziky Vonica a pana Jaroslava Kováříka - zpěváckou legendu z Kobylí. Vystoupili: cimbálová muzika Vonica, a její sólisté – Martin Foretník, Miloš Jestřebecký; Kobylský kvartet.
Druhá část vzpomínkového pořadu byla zaměřena na vystoupení folklorních souborů, které v současné době již aktivně neúčinkují, ale pro tento pořad opětovně vystoupily. Národopisný soubor Zavádka, národopisný soubor Vonica a bývalí členové Ždáničanu/Chasa ze Ždánic, cimbálová muzika Vonica a její sólisté Martin Foretník, Jan Zaviačič, Jana Zaviačičová, sestry Machovské.
Slovem provázel Joža Šmukař a Magdalena Múčková
Autorka scénáře: Drahomíra Novotná
"Bez škatulky"
Pořad cimbálové muziky Šmytec a Epoque Quartet společně s klarinetistou Irvinem Venyšem.Pořad cimbálové muziky Šmytec a Epoque Quartet společně s klarinetistou Irvinem Venyšem. Nechejme se překvapit vývojem celého pořadu.
Epoque Quartet - Multižánrový Epoque Quartet letos slaví 17 let od svého založení. Během této doby si našel pevné místo na české a evropské hudební scéně, výrazně posunul hranice kvartetního repertoáru a vyprofiloval se ve špičkový soubor, který je zván ke spolupráci celou řadou skvělých hudebníků z různých odvětví muzikantské branže. Čtyři vynikající sólisty a komorní hráče s bohatými pódiovými zkušenostmi přivedla v roce 1999 ke společné práci nejen názorová shoda a příbuznost uměleckého naturelu, ale především mimořádné nadšení pro žánry obvykle nezařazované pod hlavičku „vážné hudby“ – jazz, rock a funk.
Ačkoliv skladby klasické kvartetní literatury zůstávají nedílnou součástí programů tohoto tělesa, citlivý přístup k netradičním aranžmá mu přináší nové možnosti využití smyčcových nástrojů a zároveň umožňuje nebývalou šíři repertoárového záběru, na našich i zahraničních pódiích ojedinělou.
ŠMYTEC je zlidovělý název pro houslový smyčec a od roku 2000 si tak říká i naše kapela. Jsme brněnská cimbálová muzika, kde osm hudebníků spojilo své síly, aby se pokusilo přihlásit k odkazu tradičních lidových moravských muzik.
U vzniku kapely stojí několik muzikantů z různých folklorních koutů Moravy, kteří se po studiích sešli v Brně a začali spolu hrávat. Postupem času se složení cimbálové muziky obměnilo, získala zkušenosti, sehrála se a dozrála až do dnešní podoby. Reprezentujeme zejména region Hanáckého Slovácka, ale jsme „doma“ na celém jihu Moravy.
Autoři scénáře: všichni zúčastnění muzikanti a diváci
Moderuje: Ladik Šimeček
neděle 11. 6. 2017
Dětské soubory
Sadováček (Velké Pavlovice) – U nás na statku, vedoucí Klára Konečná, Kateřina Strnadová, doprovod: harmonika Jan Melichar
Pantlička (Krumvíř) – Na mlatě, vedoucí souboru Božena Svobodová, Kateřina Valihrachová, doprovod: CM Primáš
Násedlováček (Násedlovice) – Hody, hody, vedoucí souboru Mgr. Stela Poláčková, Ing. Hana Bravencová, doprovod: Lidová hudba rodiny Santlerů
Vítězové regionálního kola soutěže dětských verbířů, Sebastian Herůfek (Zaječí), Tadeáš Tomšej (Moravský Žižkov), David Huňař (Popice), doprovod: CM Vergariovci
Kalubáček (Vrbice) – Na maminku a našeho tatu, vedoucí souboru Lenka Janošková, Markéta Fridrichová, Jarmila Cichrová, Renata Horáková, doprovod: CM Vergariovci, harmonika – Magda Marková
Ždáničánek (Ždánice) – Na jarmarku, vedoucí souboru Helena Švábíková, Jana Křivánková, Jana Duroňová, doprovod: dětská CM ZUŠ Ždánice
Salajenka (Damořice) – Mlynáři, vedoucí souboru Barbora Vašíčková, Magdalena Hamanová, Kateřina Kroupová, doprovod DCM Dambořice
Autorka scénáře: Marie Šebestová
Moderuje: David Pavlíček
"A ta naša dědina"
Moravský Žižkov je hanáckoslovácká obec ležící v severní části okresu Břeclav mezi městem Velké Bílovice a obcí Prušánkami. Dříve nesla název Žižkov, něm. Zischkov, podle jména inspektora Jana Maxmiliána Žižky - správce Lichtenštejnského panství. Je jednou z nejmladších obcí okresu Břeclav. Je zde velmi bohatý kulturní a společenský život. V obci působí mnoho spolků a sdružení.
Účinkují:
Dětský národopisný soubor Žižkovjánek, národopisný soubor Hrozen a Pohárek, Mužský sbor, CM Žižkovjánek.
"Co se zapijalo"
Třicáté výročí je jiště důvod k oslavě, k tomu, abychom pozvedli pohár vína a připili na to, co bylo, co je a také na to, co nás čeká. Je mnoho příležitostí v životě člověka, které končívají větou „To se musí zapit“. Ať jsou to události veselé či smutné, začátky nebo konce, zdary nebo prohry, vzpomínky nebo plány do budoucna. Některé příležitosti přichází v průběhu života samy, některé si lidé vytvořili a staly se z nich tradice. Dobrá koupě, odchod na vojnu, konec masopustu a veselí u muziky byli inspirací pro účinkující soubory z Hanáckého Slovácka.
Na jarmarku - Hanýsek (Šakvice), vedoucí souboru Ivana Holásková, Marcela Horová, Petra OsičkováVojenské – Krúžek Němčičky (Němčičky), vedoucí souboru Marie Stávková, Filip Stávek, doprovod: CM Primáš
„To vínečko ryzlinkový“ - Kloboučtí mužáči (Klobouky u Brna) vedoucí sboru Josef Polášek, Jan Svoboda
„Kdo nedělá to co já“ – Hanáckoslovácký krúžek (Velké Pavlovice), vedoucí souboru Zuzana Martinková, Jan Melichar, doprovod: CM Hanáckoslováckého krúžku
Nad ránem – Salajka (Dambořice), vedoucí souboru Vilém Trumpeš, Marek Štěrba, Pavel Lattenberg, doprovod CM Friška.
Autorka scénáře: Kristýna Vlasáková
Zpěvem provází: Martin Foretník
"Okolo Strážnice"
Pořad strážnického DolňáckaStrážnické Dolňácko je region soustředěný kolem města Strážnice. V užším slova smyslu jej mimo samotnou Strážnici tvoří obce Sudoměřice, Petrov, Radějov a Tvarožná Lhota, v širším kontextu také Kněždub, Hroznová Lhota, Žeraviny, Tasov, Kozojídky a Vnorovy. Náš pořad bude procházkou po mnoha podobách tradiční lidové kultury této výrazné národopisné oblasti. Budete mít možnost slyšet různá nástrojová seskupení, kroje vybraných obcí, pokochat se pohledem na kolektivy dětské i dospělé, polahodit uchu s předními sólisty a sbory Strážnicka.
Účinkují:
CM Danaj + malá taneční skupina, SLPT Danaj, CM Krepina, soubor Petrovjan, soubor Spinek, dětský soubor Kordulka, René Novák,
Autorka pořadu: Magdalena Múčková
Moderuje: Magdalena Múčková
Harafica
Cimbálová muzika Harafica dnes i přes svou nedlouhou historii patří ke stálicím hradišťského folkloru. Muzika byla založena v roce 1999 jako další z mladých dětských cimbálových muzik při ZUŠ v Uherském Hradišti. Zakladatelem byl učitel Pavel Štulír, který dodnes patří mezi nejvýznamnější osobnosti v rozvoji folklóru a především cimbálových muzik na Uhersko-hradišťsku. V roce 2005 se muzika osamostatnila a rozhodla se nadále působit ve stávajícím složení, ale pod novým názvem – HARAFICA.
Uměleckým vedoucím je Petr Gablas, který nejenže navazuje na práci Pavla Štulíra, ale také obohacuje muziku svými znalostmi lidové hudby různých folklórních oblastí, ale i dalších hudebních žánrů, a tím jí dodává vysokou umělecko-interpretační hodnotu. Primášem muziky je od roku 2010 Martin Melichárek.
Moderuje: David Pavlíček