Program 29. ročníku
sobota 13. 6. 2015
"Pijme vínečko"
,,Pijme vínečko" zahrnujícím ochutnávku vín z několika vinařství Hanáckého Slovácka spojenou s vystoupením mužských pěveckých sborů.
Cimbálová muzika Strunka, která vznikla z absolventů ZUŠ Klobouky u Brna v roce 2011. Prim Blanka Demelová, Denisa Veselá
Mužský sbor Krumvíř pod vedením Vítězslava Charváta. Vznikl v roce 2012 a navázal tak na tradici mužských sborů v Krumvíři.
Mužský sbor Morkůvky (Suchá hruda), který působí v obci již 8 let, pod vedením Libora Pokorného.
Autorka scénáře: Blanka Demelová
Z vinařů se zúčastnili:
Vinařství Lukáš Hlinecký z Čejkovic
Ing. Vlastimil Krčmař ze Ždánic
Vinařství Veritas z Bošovic
Vinařství Josef Dufek Svatobořice - Mistřín
Vinařství Pod Kumstátem Krumvíř.
Dalších pět vinařství - Prokop Krumvíř, Hradil Krumvíř, Ševela Brumovice, Omasta Horní Bojanovice, Pavlovín Velké Pavlovice prezentovalo svá vína ve společném stánku mikroregionu Kloboucko.
"U súsedú"
Přehlídka cimbálových muzik sousedních regionůPřehlídka cimbálových muzik sousedních regionů, kterou zahájí domácí cimbálová muzika Vonica z Krumvíře pod vedením Jana Zaviačiče, prim František Koráb.
Cimbálová muzika Friška z Kyjova s dívčím sborem. Muzika vznikla v roce 2003, doprovodná muzika národopisného souboru Kyjovánek, zpracovává převážně Kyjovské dolňácko. K desátému výročí muziky vydali CD "Veselo v Kyjově". Prim muziky David Vašulka, vedení sboru Klára Kazíková.
Skupina Gajdoši Brno vznikla odštěpením muziky Brněnští Gajdoši. V pořadu představí průřez CD "Písničky z brněska". Vystupují pod vedením Václava Kováříka. Uslyšíte i méně tradiční nástroje jako jsou grumle, dudy, vozembouch a drobné perkuse.
Cimbálová muzika Zádruha z Dolních Bojanovic z regionu Podluží vznikla v roce 1993. Název přijala jako upomínku na první rolnicko-vinřské držstvo ve střední Evropě, které bylo založené v roce 1902 v Dolních Bojanovicích. Vedoucí muziky a prim Miroslav Klubus.
Autorka scénáře: Drahomíra Novotná
Moderuje: Magdalena Múčková
neděle 14. 6. 2015
Dětský pořad
Nedělní program byl zahájen průvodem krojovaných obcí po kterém následoval Program dětských souborů a cimbálových muzik.
Pantlička Krumvíř - Jarmark, vedoucí souboru Barbora Oudová, Petra Huspeninová
CM ZUŠ Klobouky u Brna - vedoucí muziky Jindřich Demela, prim Pavlína Oprchalová
Pomněnka Čejč - Jak si u nás hrajeme, vedoucí souboru Kateřina Malíková, Zuzana Štiková, Jana Ševelová
Salajenečka a Salajenka Dambořice - Ostatky, Dýšť, vedoucí souboru Lucie Pavlíková
Žižkovjánek z Moravského Žižkova - tance z Hanáckého Slovácka, vedoucí souboru Jaroslav Švach
CM ZUŠ Strážnice - vedoucí muziky Jaroslav Cvek, prim Tomáš Grézl, Štěpánka Brhelová
Handrláček Kunovice - Stavění máje, vedoucí souboru Iva Janásová, Zdenka Hašková
Jako doprovodné muziky hrály: CM ZUŠ Klobouky u Brna, CM Mládí, CM dětského souboru Salajenka, CM sourozenců Osičkových a CM ZUŠ Strážnice.
Autorka pořadu: Marie Šebestová
Průvodní slovo: David Pavlíček
"A ta naša dědina"
V letošním roce odstartoval nový pořad, ve kterém se představují jednotlivé obce regionu Hanácké-Slovácko. Jako první přijala pozvání obec Ždánice.
Ždánice, město ležící v severním cípu regionu Hanácké Slovácko obklopena Ždánickým lese, o jehož založení se první zmínka datuje rokem 1102. Krásu kroje, tance i melodičnost písní zachytí ve svém vystoupení zástupci Ždánic.
Účinkují: Dětský národopisný soubor Ždáničánek, národopisný soubor Ždáničan, národopisný soubor Chasa ze Ždánic, ženský pěvecký sbor Ženičky, Mužský pěvecký sbor, dětská cimbálová muzika při ZUŠ ve Ždánicích a cimbálová muzika Hradisko s primášem Zdeňkem Jozsou.
Autor programu: Zdeněk Duroň
,,Od klásku ke kvásku"
Obilí, plodina, bez které si jen málokdo z nás dokáže život představit. Tak obyčejné a přece pro lidi tak důležité. Obilí člověka pevně spojilo se zemí a je s ním spojena nejstarší lidská činnost - obdělávání půdy.
Pěstování, zpracování obilí a zvyky s tím spojené nás inspirovaly ke vzniku tohoto pořadu, v němž se představí soubory Hanáckého Slovácka či soubory, které tento region zpracovávají. Závan sousedního Podluží vnese do programu SK Hrozen z Velkých Bílovic, který funguje ve spojení s FK Pohárek z Týnce.
Po uvítání jara zasejeme, postaráme se o to, aby nám oblí pěkně vyrostlo, a sklidíme. Děti nám připomenou, co všechno na poli pěstujeme, a také nezapomenou po strništích vypustit husy na pastvu. Nějakou neplechu vyedou ještě ve stodole, ale to je už dospělí vyženou, protože svezou snopy a jepotřeba vymlátit. Pak s obilím do mlýna a za chvíli ucítíme vůni čerstvě upečeného chleba. Nejen chlebem živ je člověk: Težká práce, která nás provází cestou ke krajíci chleba, se musí zapít dobrým pivem. Když je obilí sklizené, chléb napečený a pivo uvařené, tak už nezbývá než se veselit při dožaté nebo též haldamáši, jak bývalo ukončení žní v našem kraji též nazývvané.
Účinkují:
Žižkovjánek mladší (Moravský Žižkov)
Slovácký krúžek Hrozen (Velké Bílovice) FK Pohárek (Týnec)
Dětské soubory: Polehrádek (Boleradice), Nenkovjánek (Nenkovice), Hanýsek (Šakvice)
Národopisný spolek Pálava a Pálavští senioři.
Jako doprovodné muziky hrály CM sourozenců Osičkových z Velkých Bílovic, CM Šohaj a CM Píšťalenka.
Průvodní slovo: Kateřina Kovaříková
"Koléj toléj valašského"
"Hory, doly, kopce a doliny, vy ste mně vždy bývaly upřímny!
Všecko víte, nepovíte, protože vy mluviť neumíte, protože vy nemluvíte."
Valašsko - hornatá krajina, kde jsou dřevěné chalupy rozmístěny po kopcích, kde kroj býval střídmý, stejně jako způsob života místních obyvatel. Chléb se dobýval z kamenité země, stáda ovcí se pásla v horách, a přitom všem si lidé zpívali a radostně tančili. Pojďte s námi putovat valašskou krajinou, ocitnee se na pastvě, kde předvádí ogaři svou mladost, sílu a obratnost. Práce byla součástí každodenního života, pomáhali všichni, mládenci už zdáli vyhlíželi svou milou. Té radosti, když ji uviděli, jak jim nese občerstvení a pomůže i s prací! Kosí Jano, kosí trávu, na zelenéj lúce. Milá za ním pohrabuje, držba hrabě v ruce. Mnoho písní nám práci připomíná, ale vždycky se přece našla chvilka si zatančit, třeba i s cepy. Když zavítal do vesnice se zpěvem dráteník, seběhly se cérky, aby ho poškádlily. Že měly převahu, nikomu nevadilo. Hned byli všichni v tanci ! A řemeslníků býval na Valašsku taky dostatek - kovařů, kadleců, ševců. Jedni zpívali My huťaři, my sme byli dycky chasa veselá a do tanca nás pobízat muzika nemusela! Prosím, pamatujte si, že nad kelečské ševce v světě néni!
Radost, mládí a láska nás zavedou k muzice, a že nechyběl ani tady tanec, je každému jasné. Těch řečí, co bývalo kolem! Kdo s kým tančí, která cérka zůstala bez tanečníka. To víte, že kolikrát měla uplakané oči. Na smutek si dala gořaličku a sama se konejšila gořalko červená, ja sa ťa napiju, dycky su veselá! Oblíbeným tancem výbal valčík a s pokročilou hodinou zábava směřovala k valašským točeným. Zaspívaj, kohútku, a já ti dám pohanky, abych já nezaspal u svojéj galánky. Kohútek nespívá, slunečko už vychodí, milá ho schovala, ať mňa neprobudí. Stávalo se, že a jednou cérkou chodívalo více chlapců. Potom zněly krajinou písně jako dyž sem já k vám chodívával, chodívalo nás pět, nechtělas ně pověděti, kterého budeš chtět.
Valašsko námnabízí mnoho krásných příběhů. Pojďte je s námi prožít a alespoň na chvilku se přeneseme v čase a zaposlouchejme se do dob dávno minulých.
Účinkují:
Valašský soubor Kašava ze Zlína, VSPT Rusava a CM Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem, Jan Rokyta ml. - cimbál, Klára Obručová - zpěv.
Autorky pořadu: Kateřina Kovaříková a Markéta Hnilicová.